Dekorasyon ve Sanat: Mekanlarda Sanatın Önemi

21. yüzyılda geçmiş zamanlara göre dekorasyonla ilgilli dergiler, dekorasyon fikirleri ve mekan dizaynıyla ilgili fikir paylaşımları çok daha fazla hayatımızda yer almaya başlamıştır. Dekorasyondaki bu vizyonun genişlemesi ile birlikte de, dekorasyon ve sanat arasında bağlantı kurulmaya başlamış ve sanat eseri kullanımları da dekorasyon trendlerinde yer almaya başlamıştır. Günümüzde iç mekan tasarımlarında olduğu kadar dış mekan tasarımlarında da farklı sanat eserlerinin kullanıldığını görmek mümkün. Sanat eserleri geleneksel ve klasik dekorasyondan modern tasarıma kadar farklı alanlarda kullanılabilir. Peki sanat eserlerini mekan tasarımlarında nasıl kullanabiliriz, nasıl kişisel zevke göre bir mekan yaratıp ilgi çekmesini sağlayabiliriz, yazımızda bu detaylara yer vereceğiz.

Dekorasyon Nedir? Dekorasyonun Önemi

Tarihsel sürece baktığımız zaman dekorasyonun milattan önceki dönemlere kadar uzandığını görebiliriz. İlk olarak kil biblo ve çömleklerle başlayan daha ufak dekorasyon aksesuarları modern çağda farklı bir boyuta ulaştı. En genel anlamıyla dekorasyon, bir mekanda farklı öğeleri bir arada kullanarak estetik ve kullanışlı bir görünüm elde etmek olarak tanımlanabilir. Dekorasyonun önemi özellikle 20. yüzyılda sonrasında artmaya başladı. 21. yüzyıla geldiğimizde ise dekorasyon kendi akımları ve kuralları olan bağımsız bir alan olarak karşımıza çıkıyor.

Dekorasyon, bir mekana kimliğini veren öğelerin bir araya getirilmesine izin verir. Örneğin modern çizgilere sahip bir iç mekanda detaylardan arındırılmış ve sade tasarımlar öne çıkar. Diğer yandan endüstriyel tarza sahip bir iç mekanda alüminyum profil gibi iddialı malzemeler öne çıkabilir. Bu nedenle dekorasyon ve dekoratif öğeler mekana ruhunu ve kimliğini veren önemli kavramlardır. Bu tanıma göre  dekorasyon denildiğinde aklımıza sonsuz olasılıklar gelmelidir. Sadece tek bir yapı dekorasyona örnek gösterilemez, kişisel zevkler içermelidir. Özellikle son dönemde farklı tarz ve ruhlara sahip öğelerin bir arada kullanılmasıyla farklı dekorasyon tarzları da oluşmuş ve beğeniye sunulmuştur. Aynı zamanda dekorasyonun oldukça öznel bir boyutu olduğundan bahsetmek mümkündür. Farklı yapılarda kişinin zevklerinin yansıması çok net olarak ayrıştırılabilir.

Dekorasyon ve Sanat: Mekanlarda Sanatın Önemi

Sanat Nedir?

Sanat, kesin çizgilere sahip olmayan bir kavram. Ancak genel bir tanım yapmak gerekirse sanat, hayal gücü ve düşüncelerin bir objeye yansıtılarak izleyen kişilere keyif ve haz sunan değerlere dönüşmesi olarak tanımlanabilir. Sanat kavramı sadece resim sanatıyla sınırlı kalmaz. Aynı zamanda baskılar, heykeller, eskizler, dekoratif öğeler, fotoğraflar ve enstalasyonlar da sanat kapsamında değerlendirilebilir. Aynı zamanda sahnede gerçekleşen sanat türleri, enstrümanlarla gerçekleşen sanat türleri de bulunmaktadır. Burada aslında yaratıcılığı eyleme döken nesnenin ne olduğuna bağlı olarak sanat da kendi içerisinde türlere ayrılmaktadır. Sanat, sanatı gerçekleştiren kişinin yaratıcılığı ile ölçülebileceğinden aslında sınırsızdır diyebiliriz. Kendisini sanat ile ifade eden kişiler sanatın pek çok farklı boyutuna ulaşabilir ve bir olgu sınırsız olasılıkla kendini anlatarak karşımıza çıkabilir.

Ulaşılabilir Sanat yazımız da ilginizi çekebilir.

Sanat sadece müzelere hapsedilmemesi gereken ve hayatın her alanına nüfuz etmesi gereken bir olgudur. Bu nedenle sanatın ve sanat eserlerinin günlük mekanlarda kullanılması estetik algısına katkıda bulunacaktır. Kişide merak uyandıracak, eser sahibini araştıracak, eserin kendisinde yarattığı duyguları keşfetmesine sebep olacaktır. Böylece her insan sanat üretmese de üretilenden zevk alarak kendisini yeni duygulanımlarda bulacaktır.

Sanat Koleksiyonerliği yazımız da ilginizi çekebilir.

Sanat Eserleri Dekorasyonda Nasıl Kullanılabilir?

Dekorasyon kavramının sanatın bir alt dalı olarak anıldığı son yıllarda sanat eserlerini dekorasyonda kullanma da popülerlik kazanmıştır. Ancak iç mekan veya dış mekan için sanat eseri seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Örneğin:

  • Seçilecek sanat eseri, kullanılacak olan mekanın tarzına uymalıdır.
  • Sanat eserlerini mekanın doğru yerlerinde kullanmak gerekir. Herhangi bir eşya yerleştirilmeyen işlevsiz veya ölü alanlar sanat eserleri için mükemmel bir yer olmayabilir. Aslında mekanda bir sanat eseri bulundurmak için mekanın boş bir yerini düşünmek değil, diğer tüm öğeleri sanat eserine göre konumlandırmak doğru bir tercih olacaktır.
  • Diğer dekorasyon öğeleriyle seçilen sanat eserinin bağlantılı olması gerekir gibi genel bir kanı olsa da bu doğru değildir. Pek çok farklı tarz günümüz dekorasyonlarında birbiriyle zıt olarak kullanılmakta ve oldukça yaratıcı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.
  • Renk seçimi de önemli bir rol oynar. Mekanın nasıl bir hava yaratmasını istiyorsanız, buna göre renklerin dilinden faydalanabilirsiniz. Örneğin bir fast food restoran dekorunda sıcak ve canlı renkler kullanırken, bir chill out mekanda daha soft renkler tercih edebilirsiniz.
  • Dekorasyonda sanat eseri seçerken kendi tarzınızı yansıtmaya özel göstermelisiniz. İçinde bulunduğunuz yapı sizden dokunuşlar taşımalıdır.
  • Sanat eserinin kullanılacağı mekanın ölçülerine dikkate alarak seçim yapmak gerekir. Mekana göre çok küçük veya çok büyük kalan bir sanat eseri istenilen dramatik etkiyi veremeyecektir.

Bunun yanı sıra iç mekan ve dış mekan ayrımının da yapılması gerekir.

İç Dekorasyonda Sanat Eseri Kullanımı

İç dekorasyonda sanat eseri kullanımı, mekana şık ve tamamlayıcı bir görünüm katması açısından önemlidir. İç mekanda en çok tercih edilen sanat eserleri arasında resim, baskı, fotoğraf, heykel ve dekoratif öğeler gelmektedir. Bu gibi sanat eserleri hem ev dekorasyonunda hem de ofis dekorasyonunda rahatlıkla kullanılabilir. İç mekanda genellikle daha küçük ve mekanda bulunan diğer eşyalarla uyumlu sanat eserleri tercih edilir. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi her zaman uyum yakalamak durumunda değilsiniz. Kendi tarzınızı daha doğru yansıttığını düşündüğünüz her parçayı kullanabilir ve birbirleriyle bağlantı noktalarını keşfedebilirsiniz.

Dış Dekorasyonda Sanat Eseri Kullanımı

Dış dekorasyonda sanat eseri kullanımı iç mekana göre daha farklı dinamiklere sahiptir. Bunlardan ilki ve en önemlisi, dış dekorasyonda daha geniş mekanlar ve alanlarla çalışılmasıdır. Alanın büyük olması, seçilecek sanat eserinin o alanı dolduracak şekilde olmasını gerekli kılar. Bu nedenle söz konusu dış mekanlar olduğunda heykel veya enstalasyon gibi daha gösterişli sanat eserleri tercih edilebilir.