Ulaşılabilir Sanat

Ulaşılabilir sanat; sanatçı, sanat alıcısı/izleyicisi ve eser arasındaki esaslı bağları sağlamlaştırmayı hedefler. Bu üç tarafın olabildiğince birbirine yakın olması ve erişilebilirliğin sorun olmaktan çıkması amaçlanır. Bu açıdan ulaşılabilirlik, uzun süredir sanat gündemini meşgul etmiştir. Bugün müzelerdeki halk günlerini, yıllar önce sanat eserlerinin müzelere kapatılmasına karşı çıkanlara borçluyuz örneğin. Sanat piyasasının diğer aktörleri de, kendi alanlarında çeşitli girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Sanatın güncel meselelerinden biri haline gelen bu olgu, bizim galerimizin de çıkış noktasını oluşturuyor.

Artopol Sanat Galerisi olarak, ulaşılabilirliği birçok noktadan ele alarak çalışmaya başladık. İşin temelini oluşturan fiziki mekan açısından galeri alanımız dışında, online erişilebilirliğe de oldukça önem veriyoruz. Bu alanda ciddi yatırımlar yapıyoruz. Çünkü, hız ve teknoloji çağında yaşayan insanlar olarak, geleneksel galericiliğin yeterli olmayacağının bilincindeyiz. Örneğin iletişim araçlarından en üst seviyede faydalanıyoruz. Madem görüntülü arama gibi bir imkan var neden kullanmayalım, diyoruz. Aktif şekilde kullandığımız sosyal medya da, bu işin başka bir boyutunu oluşturuyor. Yani, ulaşılabilirliği, günlük hayatımızın bir parçası olan teknolojiyle güçlendiriyoruz. Ama elbette, geniş sanatçı ağımız ve çok sayıda eserimiz, bu yatırımlarımızın en güçlü yanı. Bu sayede, farklı tarzlara ve farklı bütçelere de hitap ediyoruz. Çünkü sanatın herkes için olduğunu düşünüyoruz.

Ayrıca, koleksiyonerin eserlere buluşmasından sonraki aşamada da ulaşılabilirliği sağlamak gerektiğine inanıyoruz. Çeşitli ödeme seçenekleriyle sağladığımız kolaylıklar dışında, eser tesliminde de Artopol güvencesi sunuyoruz. Fiziki veya maddi engellerin koleksiyonerle eser arasına girmesini istemiyoruz. Fakat bütün bunların dışında, ulaşılabilir sanat için çalışırken sanatın önemini bilerek hareket ediyoruz. Çünkü bu önemi kaybetmemek, sanatı var eden bağları, yani sanatı koruyabilmek en değerli şey.

Yazan: Zeynep Dikmen