Sevgililer Günü için Sanat Eseri Hediye Almak

09 Haziran 2022 / 12:32
blog

Sevgililer günü yaklaşıyor. Birçok kişi için sevgilisine hediye almak zorlu bir göreve dönüşebilir. Öncelikle hediye alma sürecinde yaratıcı olmanız gerekir. Günlük yaşamınızda alabileceğiniz hediyeler yerine farklı ve şaşırtıcı seçeneklere yönelebilirsiniz. Bu yüzden sevgililer günü için sanat eseri hediye almak tam da aradığınız hediyeyi vermenizi sağlayabilir. Peki hediye olarak sanat eseri nasıl seçilir? Sevgilinizi mutlu etmek için hangi sanat eserini almanız gerekir?

Sevgiliniz için Sanat Eseri Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sanat eseri ile sevginizi anlatmak ve karşınızdaki kişiyi mutlu etmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Sanat eseri seçmek oldukça zor bir iştir. Öncelikle sanat eserini incelemeniz, hediye olacak doğru eser türünü bulmanız ve tüm bunları yaparken sevgilinizin nelerden hoşlandığını dikkate almanız gerekir. Bu nedenle hediye olarak sanat eseri seçerken şu konulara dikkat edebilirsiniz:

Seçtiğiniz sanat eserini sevgiliniz nerede konumlandırabilir?

Eğer sevgilinizin evi ya da ofisi dar bir alana sahipse, heykel gibi nispeten daha çok yer kaplayan sanat eserleri yerine resim veya baskılar sizin için daha doğru bir seçenek olabilir. Diğer yandan doğru ölçülerde seçeceğiniz bir sanat eseri hem sergileneceği mekanın, hem de eserin kendisinin öne çıkmasına izin verir.

Sevgiliniz hangi akımlardan hoşlanıyor?

Herhangi bir sanat eserini seçerken o sanat eserini sergileyecek olan kişinin beğenisi ve zevki büyük önem taşır. Çağdaş sanat seven bir kişiye barok eser hediye almanız doğru bir yaklaşım olmayabilir. Bu nedenle öncelikle sevgilinizin hangi sanat akımlarından hoşlandığını anlamaya çalışın. Sevgilinize sevdiği sanat akımına ait bir eser almak onu mutlu etmenize yardımcı olacaktır.

Sevgilinizin evinde veya ofisinde hangi renkler var?

Bir iç mekan için sanat eseri seçerken seçilen eserin o mekana uyumlu olmasının gerektiği düşünülür. Bu nedenle iç mekanda kullanılan renk paleti ve stil büyük önem taşıyor. Sevgilinize hediye olarak sanat eseri alacaksanız, öncelikle sevgilinizin evindeki veya ofisindeki ana renkleri öğrenin. Bu sayede aldığınız sanat eseri ile sergilenecek olan alan uyum sağlayabilir ve eser kendisini daha net gösterebilir.

Sevgiliniz hangi sanat eseri türünden hoşlanıyor?

Hediye olarak sanat eseri seçmeden önce sevgilinizin hangi sanat eseri türünden hoşlandığını öğrenmeniz gerekir. Örneğin bazı insanlar resim severken bazıları ise baskı eserler ya da heykel severler. Aynı zamanda mozaik, litografi ve dijital eserleri seven kişiler de bulunmaktadır. Sevgilinizi mutlu etmek ve sevgilinizin beklentilerini karşılamak için ilk olarak hangi sanat eseri türünden hoşlandığını öğrenmelisiniz.

Yukarıdaki sorulara cevap verdikten sonra Sevgililer Günü için sanat eseri seçeneklerine göz atabilirsiniz. Birçok durumda elinizde resim, baskı, heykel ve fotoğraf gibi seçenekler olacak. Aynı zamanda son zamanlarda popülerlik kazanan ve sanatın yeni bir alanı olarak görülen NFT’ler de seçenekler arasında yer alıyor.

Sanat Eserini Verirken Sürpriz Faktörünü Elden Bırakmayın

Sevgililer günü sürprizlerin bol olduğu bir gündür. Sevgililer gününde sevgilinize sanat eseri aldığınız zaman bu hediyeyi bir sürpriz olarak verebilirsiniz. Geleneksel hediyelere göre daha büyük boyutlara sahip olsa da sanat eserlerini de sürpriz olarak vermeniz mümkün.

Eseri satın aldıktan sonra eserin sevgililer gününde teslim edilmesini isteyebilirsiniz. Böylece sevgiliniz ona hediye almadığınızı düşünürken onu şaşırtmanız ve mutlu etmeniz mümkün olur. Özenle paketlenen ve teslim edilen sanat eserleri, bu özel günü daha da özel hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Sevginizi Duvarlarda Göstermek için Resimler Arasından Seçim Yapın

Sevgililer Günü için alabileceğiniz en özel hediyelerin başında resim gelir. Bir sanatçının eserini hediye etmek sevginizi göstermenin en iyi yolları arasında yer alır. Sevgililer Günü için seçim yaparken sadece günün temasına uygun resimler arasından seçim yapmanız gerekmez. Türk çağdaş sanatı eserleri bu anlamlı günü daha da anlamlı kılmanıza yardımcı olabilir.

Türk ressamlara ek olarak yabancı ressamların eserleri arasından da seçim yapabilirsiniz. Soyut resimler harika bir hediye olabileceği gibi natürmort veya çağdaş sanat eserleri de tercih edebileceğini eserler arasında yer alır. Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, sevgilinizin tarzına ve beğenisine uygun bir resim seçmek olacaktır.

Resimlerimize göz atmak ister misiniz?

Heykel Sanatı ile Aşkınızı Gösterin

Sevgililer günü hediyesi olarak heykel satın almak özellikle dış mekanda sanat eserine ihtiyaç duyan kişiler için harika bir seçenek olacaktır. Heykel seçimi yaparken heykelin sergileneceği yeri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Heykeller genellikle dış mekanlarda tercih edilseler de bazı durumlarda iç mekanlarda da kullanılabilirler. Geniş bir salonda veya çalışma odasında heykel sergilemek, sevgililer günü için en iyi hediye tercihlerinden birisi olabilir.

Heykel ürünlerimizi incelemek ister misiniz?

Farklı Bir Seçenek Olarak Baskıları Göz Ardı Etmeyin

Eğer resim veya heykel gibi iddialı sanat eserlerine bir alternatif arıyorsanız baskılar yardımınıza koşacaktır. Çerçeveli veya çerçevesiz olarak satılan baskı eserler özellikle modern tasarıma sahip evlere çok uygun.

Günümüzde geleneksel baskı eserlerin yanı sıra popüler kültürün etkilerini taşıyan baskı eserler de görmek mümkün. Eğer sevgiliniz popüler kültür öğelerinden ya da pop-art gibi akımlardan hoşlanıyorsa baskı eserler muhteşem bir sevgililer günü hediyesi olabilir. Aynı zamanda baskı eserlerde soyut çalışmalar görmek de mümkündür.

Baskı eserlerimizi inceleyebilirsiniz.

Yeni Nesil Aşklar için Yeni Nesil Sanat: NFT

Sevgililer günü için sanat eseri almak istiyor ama yeni nesil bir bakış açısı arıyorsanız NFT’ler sizin için en doğru seçenek olabilir. Non-fungible token olarak bilinen bu eserler, dijital dünyada en çok talep gören varlıklar arasında yer alıyor.

Özellikle sanal dünyalara artan ilgiyle birlikte insanlar yarattıkları sanal dünyada da sanat eseri sergilemek istiyorlar. Özel telif haklarına sahip olan NFT’ler ise bu dünyanın yıldızları olmaya aday. Sevgiliniz teknolojiden hoşlanıyor ve dijital çağın ürünlerine sahip olmak istiyorsa NFT’ler iyi bir sanat eseri seçeneği olabilir.