NFT ve Sanat Galerilerinin Rolü

07 Haziran 2022 / 15:31
blog

Bu makalede sizlere NFT nedir, ne işe yarar ve zamanla sanat galerilerindeki rolünden bahsedeceğiz.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?

NFT son zamanlarda herkes tarafından merak edilen bir konu haline gelmiştir. İngilizce’de non-fungible token, Türkçe’deki karşılığı ise değiştirilemez token olarak bilinen NFT; sanatı çağrıştıran bir dijital nesneyi simgeleyen bir blok zinciri dahilinde depolanmış veri bilimi olarak adlandırılmaktadır. İlk olarak 2017’de ortaya çıkan NFT aynı zamanda kripto para türü kategorisine de girmektedir. 2017’den sonraki dönemlerde durağan bir sürece giren NFT 2020’de canlanıp dijital piyasayı günümüze kadar canlandırmayı başarmıştır. Günümüzde NFT’yi yatırım amacıyla yapan çok kişi vardır.

Hangi Türler NFT Olabilir?

  • Resim
  • Video , Gif
  • Şarkı

Yukarıda bahsettiğimiz NFT’lerin sergilenmesi için sanat galerisine ihtiyaç vardır. Sanat galerilerindeki NFT’nin en önemli rolü teknolojide sanat kavramının yenilik kazanmasıdır. Aynı zamanda günümüzdeki satışlarının durumuyla dijital sanatçıları daha da teşvik ederek hem kazançlı hem de sanatın yeni bir modelini güvenilir olan bu platformda geliştirmektir. Ayrıca sanat galerilerinde alıcı ve sanatçı arasında doğrudan bir iletişim söz konusudur. Sanat galerilerinde sanatçıların telif hakkı bulunur ve bu dijital platform aracılığıyla sanatçılar eserlerini kolayca sunup satabilirler. NFT ücretlerinin nasıl ve kimin tarafından belirlendiği de merak edilen sorular arasındadır.

Sanatçıların yarattıkları bu eser koleksiyonları dijital sanat galerilerinde tüm dünyaya sergilenmektedir. Aynı zamanda sanatçıların göstermiş oldukları başarılar ve yaratıcılıklar çalışmalarının verimliliğini bu mecrada artırmış durumdadır. NFT’nin bu gelişimine katkıda bulunmak için Matthew Scorpio bir sanat galerisi açarak NFT ve sanatı birleştirmiştir. Bu, aynı zamanda piyasanın hareketliliğini sağlamıştır. Bu galeri hem fiziksel hem de sanal olabilir. Her ikisinde de eserleri görmek mümkündür. Dijital sanat eserlerinin alımı ve satımı sanat galerilerinde uygun bir yer bulmuştur. Dünyanın her bir yanındaki NFT alıcıları ve satıcıları bir ortamda buluşma fırsatını yakalamakta. Böylece teknolojinin ilerlemesi ve gelişmesiyle sanat farklı bir boyuta taşınmış oldu. Dijital ortamda yaratılan sanat eserleri NFT şeklinde blok zincirin alt yapısıyla sağlanmaktadır. Bu şekilde eserlerin kopyalanması önleniyor ve sanatçıların hakları korunuyor aynı zamanda alıcılar da artıyor. Dolayısıyla sanat galerinin rolü NFT’nin ve sanatçılarının eserlerinin ön plana çıkmasında çok iyi bir aracı olmaktır.

Online Sanat Galerisinin Avantajları

  • Bu dijital galeride bir yerle sınırlı kalmayıp tüm dünyadaki insanların eseri görmesi ve erişmesi söz konusudur. Dünyanın neresinde olursanız olun bu eserleri istediğiniz zaman görüntüleyip keşfedebilirsiniz. Bu gerçekten dijital bir keşif.
  • Zaman ayırmanızı gerektirmeyen bu dijital platforma eserlere erişmek ve onları satın almak online sanat galerilerinde çok kolay.
  • Ayrıca tıpkı bir online alışveriş gibi filtrelemeler vardır. İstediğiniz esere ulaşmak fiyat aralığını, sanatçıyı ve türünü filtreleyerek oldukça kolay hale gelmektedir. Özellikle pandemiyle birlikte ortaya çıkan online sanat galerileri sanatı da sanal mecraya taşımıştır.

NFT ve Online Sanat Galerileri

NFT’lerin son zamanlarda popüler olmasıyla birlikte online sanat galerilerine yeni bir dijital varlık katılmıştır. Bilgisayar teknolojisinin öneminin artışıyla birlikte dijital eserlerin satışı da artmıştır. Dolayısıyla yüzyıllardan beri değişen sanat, bu teknolojiye ayak uydurarak kendine yeni bir yön bulmuştur. Bu da bir tür sanat olarak karşımıza çıkmaktadır. Kripto sanat özellikle geçtiğimiz aylarda görmüş olduğu rağbetle rekor satışları hatta milyon dolara satılan NFT’leri piyasaya getirdi. NFT’nin sanat galerisinde yer alması ilgi çekici bir durum olsa gerek. O zaman NFT bir sanat eseridir desek yanılmayız. Gördüğümüz kadarıyla sanat da artık kodlar üzerinde varlığını sürdürebilmektedir . NFT sanatı, sanat algısını değiştirerek ve evrimleştirerek bizlere bunu kanıtlar niteliktedir. Bu dijital sanatın ve kripto para birimlerinin değerini iyi bir şekilde kavramak ve detaylı olarak ölçmek için NFT’nin beraberinde getirdiği bu teknolojiyi anlamak gerekir. NFT satışları kolay bir ticaretle ve güvenli bir şekilde sağlanmış olur. NFT’ye dahil olan birçok dijital varlık vardır : dijital sanat eserleri, videolar, web sayfaları, dijital resimler, sosyal medya paylaşımları vb. Kısacası teknolojik platformda yaşamını sürdüren çoğu şey bir NFT’ye dahil olabilir. Bu yenilikçi sanat yaklaşımı sayesinde birçok insan bu platformda yaratıcılığını ve hayal gücünü kullanarak istedikleri türde eserlerini sergilemeye başlamıştır. Aynı zamanda online sanat galerilerinde sanatçılar hakkında bazı genel bilgiler verilir : doğum tarihi, eğitim vb. Online sanat galerilerinde NFT’leri güvenle satın alabilirsiniz.

Bu dijital platformda sergilenen tüm eserlerin yayınlanması online sanat galerilerinde gerçekleşmektedir. Artopol de bu online sanat galerilerinden biridir. Kurmuş olduğu online sanat galerisi olan Artopol’ü, istedikleri zaman sanatseverlerin ziyaret etmesini sağlayan bir dijital platform olarak hizmete sunmuştur. Burada nitelikli sanatçıların eserleri tüm sanatseverlere sunulmaktadır. Fiyatlandırmada sanatçının hak ettiği bir fiyat söz konusudur yani fiyatlar buna göre belirlenmektedir. Fiyat konusunda titiz bir belirleme yapan bu online sanat galerisi, alıcının ve satıcının hakkını gözetmektedir. Bu konuda elbette bir profesyonel ekiple çalışma söz konusudur. Alıcılar istedikleri eserleri burada görüntüleyip inceleyebilir ve güvenle sipariş oluşturabilir. Siparişin hızlı bir şekilde ulaşması için titiz ve güvenli bir çalışma sağlanır. Aynı zamanda sitede yer alan satış danışmanları mevcuttur. Bu danışmanlardan aklınızdaki soru işaretleri için saat 10.00’dan 20.00’a kadar yanıt alabilirsiniz. Bu galeride satışa sunulan eserlerin fiziki galerilerde de sergilenmesi mümkündür. Tüm eserlerin özgünlüğü Artopol’de de söz konusudur. Dolayısıyla çok uzun zaman geçse bile satılan eser artopol.com’da görüntülenebilir.

Online Sanat Galerilerinde NFT Satma ve Satın Alma İşlemi

Öncelikle bir blok zinciri tarafından NFT’nin hazırlanması ve dönüştürülmesi gerekmektedir. İlk olarak dijital sanat eserinizin altyapısını seçtiğiniz blok zincirine bağlamalısınız. NFT için en popüler blok zinciri Ethereum olarak bilinir. Dönüştürmek için ise Open Sea platformunda oturum açıp dosyanızı yükleyerek kolayca dönüştürebilirsiniz. Son olarak Ethereum ücretinin ödeme işlemini tamamladıktan sonra NFT’nin hazır hale gelir. En sonunda ise esere verdiğiniz teklifle satışını gerçekleştirebilirsiniz. Satıştan sonra elde ettiğiniz dijital parayı herhangi bir kripto para borsasında (Örneğin : Binance) cüzdanınıza ekleyip TL şeklinde çevirip banka hesabınıza aktarımınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Böyle dijital eserlerinizin yaratımı ve satılması NFT aracılığıyla sağlanır. Satın alırken de Ethereum’a sahip olmanız gerekmektedir. Bir NFT’yi satın aldığınızda eşsiz ve kimsede olmayan bir dijital eseri elde etmiş olursunuz. Sahiplik otomatik olarak size devredilir. Veriler dosyanın içerisine işlendiği ve eserin taklit edilememesi nedeniyle güvenlidir.

Online Sanat Galerilerinde Eser Ücreti

Bu ücret sanatçı tarafından çalışmasına göre belirlenmektedir. Bu da sanat galerisinde bir ticaret haline gelmektedir.

Online Sanat Galerilerinde NFT Telif Hakları

Bir sanat eserini satın aldığınızda telif hakkı NFT yapan kişiye ait olarak kalır. Dolayısıyla kopyalanamaz ve sahiplik söz konusudur. Sadece sanat eseri sizin üzerinize devredilir.