Ayhan Türker’in Ardından

İstanbul’un enfes güzelliğini yağlıboya tablolarında resmeden ve masalsı üslubuyla sanata adeta farklı bir boyut kazandıran Ayhan Türker, 20. ve 21. yüzyılın en önemli ressamlarından biridir. Yalnızca sanat hayatı 50 yılı aşkın bir süreç olan Ayhan Türker’in kaybının bizleri olduğu kadar pek çok sanatseveri de derinden etkilediğini bilmekteyiz.

Ayhan Türker içinde bulunduğu dönemler için oldukça önemli eserler sunmuştur ve bu eserlerin bir sonraki çağlara da kuşak kuşak aktarılacak ve pek çok dönemi etkileyecek eserler olmasından kıvanç duyuyor, bu eserlerin sunumunu da galerimizde yapabilme onuruna sahip olduğumuz için kendimizi şanslı hissediyoruz.

 Ayhan Türker'in Ardından

Geçmişten günümüze oldukça değerli yağlı boya ve suluboya eserleri taşıyan ve kendi tarzında yansıtan Ayhan Türker, ilk sergisini 1985 senesinde Vakko Sanat Galerisi'nde açmıştır. O tarihten bu yana pek çok sergisi ile eserlerini sanatseverlerle buluşturmuştur.

Özellikle İstanbul’un masalsı tarafını yansıtan yağlıboya resimleri, İstanbul’un tüm güzelliklerini sanatçı gözüyle ve farklı bir bakış açısıyla yansıtabilmesinden de kaynaklı olarak günümüzde dahi zevkle takip edilmektedir. Çalışmalarında natürmort ve peyzaj öğelerini sıklıkla görebilmek mümkün olsa da aynı zamanda portre çalışmaları da bulunan Ayhan Türker’in Atatürk Portresi galerimizde bulunmaktadır.

Sanat çevreleri tarafından İstanbul İzlenimcisi olarak tanınan Ayhan Türker için “Bir İstanbul İzlenimcisi Ayhan Türker” kitabı Profesör Kaya Özsezgin tarafından yazılmıştır.

Ayhan Türker sayesinde yaşam bulmuş eserleri yurtiçi ve yurt dışında çeşitli müzeler ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

Ayhan Türker’in ardından söyleyebiliriz ki; sanat anlayışı, hayata bakış açısı ve yarım asırlık bir süreçte hep üreten, baktığı noktada her farklılığı gören, bunu üstün bir yetenekle tuvaline aktarabilen bir sanatçı ile aynı kuşağı paylaşmaktan bizler gibi mutlu olan herkes gibi, bu sonun bir başlangıç olmasını umut ediyor ve gelecek nesillerde sanat aşkıyla çalışan herkesten aynı özveriyi ve sanat aşkını görmeyi bekliyoruz.