Stiliana Alexieva

7 Eser Artopol de bulunuyor

Sanatçı Hakkında


Stiliana Alexieva: Sanat Aracılığıyla Kültürel Geçişler

İngiliz-Bulgar asıllı Stiliana Alexieva’nın küçük yaşlardan itibaren en büyük hocası ve mentoru dönemin en usta figüratif sanatçısı ve heykeltıraşı olan babası Jordan Alexiev olmuştur. 

Stiliana, alüminyum üzerine yarattığı eserler hakkında şunları söylüyor: "Deniz Manzarası serilerim, İngiliz ve İskoç havasının değişken ruh hallerinden ilham alıyor. Dramı, huzuru ve dinginliği ile hayal gücümü harekete geçiriyor. Ham alüminyum levhalar üzerine resim yapıyorum. Kendi geliştirdiğim sanatsal teknikler sayesinde boyayı yansıtıcı yüzeyle birleştiriyorum. Günün farklı ışıkları metal üzerine yansıyarak ön plan ve arka plan efektlerinden oluşan bir oyun ve sürekli değişen bir manzara yaratıyor."

Londra’da yaşayan sanatçı, çağdaş sanat dünyasında etkileyici bir figür olarak öne çıkıyor. Eserleri, Royal Academy of Arts gibi önemli bir müzenin bünyesinde 2013 yılından itibaren düzenli olarak  sergilenmektedir.

Bulgar kökeni ile İngiliz kültürü arasında bir sentez yaratan Stiliana Alexieva’nın eserlerinde özgün fırça tekniği ve farklı dokular kendini gösterirken;  izleyicileri daha derin anlamları keşfetmeye davet ediyor. Alexieva'nın ayrıntılara olan özeni, manzaralarda, portrelerde ve soyut çalışmalarda her bir fırça darbesine derinlik hissi katıyor. 

Sergileri, kültürler arasında bir köprü görevi görerek kimlik, gelenek ve modernlik üzerine konuşmaları tetikliyor. Alexieva'nın eserleri aracılığıyla, kültürel anlatıların evrilen doğasını ve kişisel ve  kolektif kimliklerin oluşumundaki rolünü düşünmeye yönlendiriliyoruz. Düşündürücü eserleri ile sanat dünyasına katkıda bulunmaya devam ettiği sürece, Stiliana Alexieva, coğrafi sınırları aşma ve farklı geçmişlere sahip insanları bir araya getirme gücünü gösteren bir sanatçı olarak daha uzun yıllar uluslararası sanat sahnesinde izlenmeye devam edecektir.

 

EĞİTİM

Goldsmiths University, Londra, 2015-2016

University of West Londra, 2003-2005

New Bulgarian University, 1998-2001

KURSLAR

Central St Martins College, Londra, 2011

Florence Art Academy, Floransa, 2010 

Pierre Mesguich Mosaik, Londra, 2002

 

SEÇİLMİŞ SERGİLER

Royal Academy of Arts Summer Exhibition, Londra, İngiltere, 2023

Royal Academy of Arts Summer Exhibition, Londra, İngiltere, 2019

Royal Academy of Arts Summer Exhibition, Londra, İngiltere, 2013

‘Undiscovered Land’/ Solo Sergi, Langton Street Gallery, Londra, İngiltere, 2008

EN

Stiliana Alexieva is a British-Bulgarian artist who was tutored from an early age by her father Jordan Alexiev, an accomplished figurative artist and sculptor. Her work is exhibited at various art fairs and galleries in London and Hong Kong.Her artworks are being selected for private exhibitions at the Royal Academy of Arts Exhibition Hall since 2013.

Stiliana says of her work: “My Seascape series are inspired by the many changeable moods of the British and Scottish weather. It stirs my imagination with its drama, peace and serenity. I paint on raw sheets of aluminium. Through self-developed artistic techniques I incorporate the paint with the reflective surface. The different lights of the day are performed onto the metal, creating a play of foreground and background effects, and ever-changing scenery.”

 

ARTIST STATEMENT

From an early age, I was tutored by my father Jordan Alexiev, the renowned Bulgarian artist and sculptor. My training includes also printmaking and computer design. Since moving to UK I have made a living from my art. The experience of living through the collapse of communism left me free of convention. I don’t allow myself to be restricted to any particular media. I am an artist who relishes experimentation and evolution. My work is about the sensual, tactile empathy I have with my materials. I create depth and texture using all manner of available modern materials - acrylics, wax, oxidants, combined with the glistening, translucent wetness of glaze and resin.

 

SELECTED EXHIBITIONS

Royal Academy of Arts Summer Exhibition, London, England, 2023

Royal Academy of Arts Summer Exhibition, London, England, 2019

Royal Academy of Arts Summer Exhibition, London, England, 2013

‘Undiscovered Land’/solo exhibition, Langton Street Gallery, London, England, 2008

 

EDUCATION

Goldsmiths University, London, 2015-2016

University of West London, 2003-2005

New Bulgarian University, 1998-2001

COURSES

Central St Martins College, London, 2011

Florence Art Academy, Florence, 2010 

Pierre Mesguich Mosaik, London, 2002

Sanatçının Eserleri