Salvador Dali

Salvador Dali, 1904 yılında (Ö.1989) İspanya'da doğdu. San Fernando Güzel Sanatlar Kraliyet Akademisi’nden mezun olan Salvador Dali, gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlendi. Dalí hayatı boyunca, 1500'den fazla resim ve onlarca heykelin yanı sıra, çeşitli taş baskı eserler, kitap illüstrasyonları, tiyatro dekorları ve kostümleri üretti.

20. yüzyılın en önemli sanatçılarından Salvador Dali, sürrealizmin yani gerçeküstücülük akımının temsilcisidir. Başlıca esin kaynağı olan düşler, korkular ve hayaller ile Salvadır Dali, resim sanatının akışına yön vermiştir. Dali, Sanat Okulu'ndan ayrıldıktan sonra 1926 yılında, Paris'e giderek büyük bir saygı duyduğu ressam Pablo Picasso’yla bir araya gelir. Bu aşamadan sonra Dali'nin eserlerinde Picasso'nun etkisi oldukça büyük olmuştur. Dali'nin sanat anlayışında son derece karışık ve klasik bir tarz oluşmuştur. Klasik ve modern teknikleri kombine eden Dali'nin ikonik hale gelen bıyığını ise 17. Yüzyılda yaşamış İspanyol ressamı Diego Velázquez'den etkilenerek bırakmıştır. Salvador Dali, Paris'teyken Sürrealist grubun resmi üyesi olmuş sanatsal yaratıcılık için bilinçaltına erişme ve paranoyak-eleştirel yöntemini kullanmaya başlamıştır. Bu yöntemi sadece sanat hayatında değil sosyal yaşantısında da uygulamaya başlamıştır. 1929 yılında arkadaşı Luis Buñuel ile beraber çektikleri sürrealist kısa film "Bir Endülüs Köpeği" ikisinin de ün kazanmasına yardımcı olmuştur. Dali, 1931 yılında tamamladığı dünyaca ünlü tablosu "Belleğin Azmi" en iyi sürrealist tablolardan biri olarak kabul edilir.

Katalonya doğumlu olan Dalí, 711 yılında İspanya'yı fethetmiş olan Mağribilerin soyundan geldiği iddiasıyla, süslü ve cafcaflı olan her şeye, lüks hayata ve doğu kıyafetlerine olan düşkünlüğünü Arap kökeni"ne bağladı. Dalí, ressamlığın yanı sıra heykel, fotoğraf ve filmcilikle de ilgilendi. Amerikalı animasyoncu Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, 2003'te "en iyi kısa animasyon filmi" dalında Akademi Ödülü adayı oldu.

Salvador Dali Dali Tabak
Dali Tabak
5 cm Çap (Çerçevesiz), 47x47 cm (Çerçeveli)
12,000 ₺+KDV