Orhan Umut

Orhan Umut, 1972 yılında Diyarbakır’da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümü'nde eğitimini tamamladı. Orhan Umut, toplumsal tanıklıkları derinleştirerek, gerçekliğin kuşattığı insan ifadelerini, durumları ve anları hem bireysel hem toplumsal bir üslupla kurguluyor. Kimi zaman doğayla, kimi zaman insanla, daha çok kendimizle yüzleşmeyi, figürlerinin ifadelerine ve vücut hareketlerine yansıtıyor.

Acıları, tedirginlikleri, hikayeleri bilinmeyen ve bu bilmezlikleriyle bükülmüş insanların hislerini izleyicilerine aktaran Orhan Umut, böyle bir zamana sahip olmanın hüznünü eserlerinde sergiliyor. Umut figürlerini geldikleri karanlık alana itmek yerine, onları kurtarmak istercesine resmediyor. Sanatçı, onların sesini ve umutlarını bizlere iletiyor. Kendilerine emredileni yerine getirirken şekilsizleşen ve perişan olan figürleri resmediyor.

Orhan Umut, bizlere ve kendilerine adalet sağlamaya çalışan, yavaş yavaş mutasyona uğramış figürlerini, sıra dışı renk paleti ile sunuyor. Umut, bağlı kalma ve sıkışmayı, hem bireysel hem toplumsal bir üslupla kurguluyor. Resimlerinde gölgenin daha yakın gibi gözüktüğü bir teknik kullanarak, affedici olmayan yüzeyde dik durmaya çalışan bedenlerin yorgunluklarını ve tedirginliklerini gösteriyor.

Orhan Umut’un resimlerinde yatan motivasyon, insanlığın kökenidir. Onun resimleri, başkalarının farklı eylemler yoluyla çalmak istedikleri hayatların iz düşümü bir anlamda. Eserlerinde kendi hayatından enstantaneler ve umutlar barındıran Umut, "başka bir canlının ruhunu canlandırmak için gerçekten hayatta olmak ve yaşamak gerek” olgusuyla yola çıkıyor ve izleyicileri kentin geleneksel ve kamusal alanlarını revize etmeye davet ediyor. Bezginliğin ve bıkkınlığın resmini yapan Orhan Umut, hayatın kendisinin aslında bizimle olan hesaplaşması içerisinde birçok kez başvurduğumuz kimi zaman doğayla, kimi zaman insanla, daha çok kendimizle yüzleşmemizi estetik bir dille anlatıyor.

Orhan Umut Balıkçılar 001
Balıkçılar 001
60x80 cm (Çerçevesiz), 66x86 cm (Çerçeveli)
10,000 ₺+KDV