Murat Cimi

Murat Cimi sanatını ve eserini şu sözlerle ifade ediyor:

"Bir İtalyan filminde, başroldeki adam "Gördüğüne hemen inanma, her görünenin ardında başka bir gerçek, onun ardında başka bir gerçek onun ardında başka bir gerçek…” der. Hayatımızda karşılaştığımız pek çok olay ve tanıdığımız pek çok insan bu cümleyi haklı çıkarır. Ama insanoğlu bu tarz durumlarla defalarca karşılaşsa da, her seferinde şaşırmaya devam eder ve bize bu cümleyi hatırlar.

Resimlerimdeki düşünsel ifade bu ana eksen üzerinde şekillenir. Tarih sahnesindeki her topluluğun kendi insanına dayattığı bir bakış, bir algı ve düşünme şekli vardır. Oysa insan bu sanal doğruları aşıp, olaylara farklı bakabilmeyi öğrenebilmeli, arkasındaki farklı gerçeklikleri görebilmelidir. Her insan gözlerinin önüne bir perde gibi çekilmiş narsist kimliğiyle yüzleşmeli ve kendi hakikatini arayıp bulmalıdır. En eski felsefi öğreti olan "Kendini bil!” cümlesini iyi analiz edip çözmelidir.

Bütün bunlar eserlerime de yansıyor. Etrafı beyaz kontur ile çevrili herhangi bir figür (bu her şey olabilir, konu önemli değil) ilk algılanan şeydir. Fakat daha dikkatli bakıldığındaysa resmin geneline gizlenmiş, çoğunlukla gündelik eşyaların, figürlerin ve özgün motiflerin olduğu bir kompozisyon yer alır. Resimlerim, bu anlamda, her izlemede saklı şeylerin bulunmaya çalışılarak, adeta kişiye terapi sağladığı birer bulmacaya dönüşüyor.”

Murat Cimi, 1974 yılında İzmir’de doğdu. 9 Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim – İş Bölümü’nden 1996 yılında Mezun oldu. Aynı yıl Turgut Pura Vakfı Resim Yarışmasında 2.’lik aldı. 1994-95 Turgutlu Bağbozumu Şenlikleri, 1996 Umur Türker Atölyesi Karma Sergisi- İzmir BB, 1996 Turgut Pura Vakfı Resim Yarışması sergisi, 2005 Çekirdek Sanat Karma Sergisi’ne katılan sanatçının ayrıca 2007 Türk – Amerikan Derneği 1. Kişisel Sergisi ve 2008 Aydın Sanat Galerisinde 2. Kişisel Sergisi gerçekleşti. Halen Aydın’da resim öğretmenliği yapmakta ve sanat çalışmalarını sürdürmektedir.

Murat Cimi Kırmızı Elbiseli Kız
6,000 ₺+KDV
Murat Cimi Mavi Elbiseli Kız
8,000 ₺+KDV
Murat Cimi İzmir Saat Kulesi
5,000 ₺+KDV
Murat Cimi Angel
Angel
100x95 cm
9,000 ₺+KDV
Murat Cimi Camili Komposizyon
4,000 ₺+KDV
Murat Cimi Pop Minyatür Kompozisyon 001
Pop Minyatür Kompozisyon 001
65x45 cm (Çerçevesiz), 70x51 cm (Çerçeveli)
4,000 ₺+KDV