Günther Uecker

Günther Uecker, 1930 yılında Almanya’da doğdu. Kunstakademie Düsseldorf’da sanat eğitimi aldı. Kompozisyonu organik bir ritim ile ifade eden Uecker'in çivileri, yüzeyde ince gölgeler yaratır. Düzleme çarpan ve yeni perspektifler yaratılılan çalışmalarımda ışık parıltıları yakalanır. Kullandığı çiviler, konumu ve kalın beyaz darbeler ile izleyicinin gözünü yüzeyde hareket etmeye zorlar, dalgalanmalar ve derin bir hareket hissi yaratır. Günther Uecker, sert ve tehditkâr bir nesne olan çiviyi, resim düzleminin görsel hareketine dönüştürür.

Günther Uecker’in arınma ritüellerine karşı olan ilgisi, uzun süre, çivi çakma gibi kendini tekrarlayan işlere girmesine neden oldu. 1957'de tırnakları ve 1960'larda mantar ve karton tüpleri kabartma çalışmalarını tuvallerin yüzeyine entegre etmeye başladı. 1960'tan başlayarak metodolojisini hassas, matematiksel bir düzen kullanmaktan daha çok, organik ve düzensiz olana çevirdi. Genellikle dönen diskler ve ışık kutuları gibi kinetik ve elektrik unsurlarını birleştirdi. Uecker, sanatının izleyiciyle ve eserle ilgili somut bir deneyim, yeni algı ve bilinç seviyelerine açık olmasını hedefliyor ve heykelden daha çok resme benzeyen kabartmalarda, çıkıntılı çiviler ve diğer nesnelerle yüzeyde ışık ve gölge desenleri yaratır.

Gunter Uecker 1966’da, dahil olduğu Gruppo Zero’dan ayrılarak Gunter Uecker, beden ve kavramsal sanattan etkilenen eserler yaratmaya başladı.1970'lerde Ludwig van Beethoven'in Fidelio ve Richard Wagner'in Parsifal'ı da dahil olmak üzere çeşitli operalar için sahne tasarımları yaptı. Uecker'in çalışmaları arasında resim, nesne sanatı, enstalasyonların yanı sıra sahne tasarımları ve filmler yer alıyor1920'lerin ve 1930'ların Doğu avangardına dışında Asya kültürleri ve fikirleriyle de ilgileniyor.

Günther Uecker Serigrafi
Serigrafi
57x57 cm (Çerçevesiz), 62x62 cm (Çerçeveli)
20,000 ₺+KDV