Elifko

Elifko, 1986 Kocaeli’nde doğdu. 2002 yılında Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi’ndeki eğitiminden sonra 2011 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümünden mezun oldu. Eserlerinde çağımız insanın narsistliği üzerinden, duygular gibi gerçek olanla kişinin göstermek istediği gerçekliği ele alıyor.

Hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan sosyal medya, her an ulaşabildiğimiz ve günlük hayatımızı hiç olmadığı kadar görünür kılan bir dünya. Fakat, en özel anlarımızı bile paylaşacak kadar kendimizi gösterdiğimiz bu alan büyük bir ironiyi içerinde barındırıyor. Çünkü şu soruyu akla getiriyor: Gösterilen hayatlar ne kadar gerçek? Elifko da bu soruyu soran bir sanatçı olarak çağımız insanının mükemmel görünme çabasını, narsisizm üzerinden ele alıyor. Figürleri düz-beyaz fonun önünde tek başına bırakıp vurgulayan sanatçı, başlarında altın taçlarla resmediyor. Bu taçlar, insanların sosyal medyada kendilerini birer kral veya kraliçe gibi sunmalarına işaret ediyor.

Elifko’ya göre, bu sahte dünyaların gizli gerçekleri olan acılar, özlemler tuvalin üzerindeki dikişlerle açığa vuruluyor. Bunlar, "İğnenin batması gibi” dediği duygular… Yetişkin figürlerin sakin tavırları çocuklarda kayboluyor. Çünkü onlar, ne yaşıyor ne hissediyorlarsa saklamadan, olduğu gibi hislerini ifade ediyorlar.

Bir süre görsel sanatlar eğitimi verdi. Prof. Nedret Sekban ve Aslı Özok tarafından kurulan İyilik İçin Sanat Derneği’nin "Pasajda Bir Yıl” projesinde yer aldı. Şu an kişisel atölyesinde çalışmalarına devam ediyor.

Elifko Haberci
Haberci
70x43 cm
8,000 ₺+KDV