Cansen Ercan

Cansen Ercan, 1958 yılında Kars’ta doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Ercan: "Bir ressamın gözlemlerini biriktirme biçimi; ayıklayarak, ekleyerek, çoğaltarak, yeniden düzenleyerek oluşur ve bir malzeme haline gelir. Bu birikim resimsel, plastik unsurların çevrelediği yüzey üzerinde resim halini alır. Bütün hesaplaşmam bahsettiğim bu resimsellik içinde ortaya koyduğum problemlerde ve o problemleri çözerken sunduğum önermelerdedir.” diyerek tabloları ardındaki dile işaret ediyor.

Cansen Ercan, tarihsel birikim, yaratıcı hayal gücü ve yoğun emekle ürettiği işlerinde, plastik değerler üzerinden ilişki kurulmayı amaçlıyor. "Resimsel kaygıların, plastik değerlerin, resmin kendi iç kriterlerinin dışında edebiyata, şiire temel oluşturabilecek unsurları benim işlerimde aramak yanlış olur" diyor. Sanat tarihinin nirengi noktalarını referans alan Ercan, onlara eklemlenmeye çalışmayı ve evrensel sanat değerlerine sahip kişiselliğe önem veriyor. Sanatçı, etrafındaki doğal çevreyi, kendi gözlemleriyle yeniden düzenleyerek kendine ait malzemeler haline getiriyor.

Cansen Ercan’ın peyzajlarındaki konu, renk ve biçimin önüne geçmiyor. Resimlerinde kullandığı tonlar, hemen hepsinde karşımıza çıkıyor. Gri tonların hakimiyeti ele aldığı, çarpıcı şekilde kendini ortaya çıkaran lekeler göze çarpıyor. Ercan’ın portrelerinde ise farklı farklı kadınları görülüyor. Bu kadınların, iç dünyalarını yansıtan yorgun bakışları, farklı olduğu kadar birbirine benzeyen şekillerdeki saçları, resimlerin anlamlarını yakalamamıza yardımcı oluyor.

Cansen Ercan Cansen Ercan
Cansen Ercan
66x55 cm (Çerçevesiz), 102x92 cm (Çerçeveli)
8,000 ₺+KDV