Ferruh Karakaşlı Fiyat Artan

Ferruh Karakaşlı, üniversite eğitimi için gittiği Viyana’da uzun yıllar kaldı. Hundertwasser, Alfed Hrdlicka gibi önemli sanatçıların atölyelerinde çalışmasının yanında Salzburg Yaz Akademisi’ne katıldı. Eserlerini sanat piyasasına ilk defa Viyana’da çıkaran Karakaşlı, Milano, Berlin, New York, Londra gibi şehirlerde de alıcılarla buluştu. Türkiye sanat piyasasına da yer almaya başlayan sanatçı, hem moda kariyerine hem de resim çalışmalarına devam etmektedir.

Ferruh Karakaşlı Modacı Ressam Değil, Ressam Modacı

Ferruh Karakaşlı 

Kendini belli bir alanda kanıtlamış ve hatta bu alanda marka yaratmış bir ismin, başka mecralardaki gücünü nasıl değerlendirmek gerekir? Bu, her iki cephe arasında bir savaş mıdır yoksa birbirinden destek alan iki dostun yoldaşlığı mıdır? Ferruh Karakaşlı, modacı kimliğini biraz olsun bir köşeye koyup ressam olarak podyuma çıktığında bu soru kendine bir muhatap bulmuş oluyor.

Uzun ve başarılı bir kariyerin gerisinde kalmış ama aslında bu kariyerden çok daha öncesine dayanan bir tutkunun ürünü olan resimleri renkli, canlı, dolu ve dikkat çekici. Yaratıcılıkla temellenen modacılık ve yaratıcılıktan beslenen sanat, Karakaşlı’nın iki farklı üretimi olarak yan yanalar ama kendi ayaklarının üzerinde yükseliyorlar. Bu durum da, bir dostluğun izlerine işaret ediyor.

Çocukluğunda, gerçek hayatın karmaşasından kaçmak istediğinde bir sığınak olarak yarattığı ve gün gelip kızına anlatacağı masallara dönüşecek olan hayaller dünyasının renkli kahramanları, Karakaşlı’nın sanatının oluşumda da onu yalnız bırakmıyor ve hatta, onu sandığından fazla çevreliyor. Öyle ki, zaman zaman rüyalarına bile giren bu hayal diyarı, onun resimlerinde kontrolü ele almaktan geri kalmıyor.

Ferruh Karakaşlı Eserleri 

İçten gelen bu istek ve hayal gücü bir yana, uzun yıllar yaşadığı Viyana, Karakaşlı için bir eğitim sürecini de içinde barındırıyor. Bu sanat şehrinin çeşitli atölyelerinde yaptığı çalışmaların yanı sıra Salzburg’da katıldığı Yaz Akademisi, "Renklerin Adamı” için renklerin teorisini edinme imkanı sağlıyor. Güzeli ve mutluluk vereni yaratmayı seven sanatçı, varoluşunun bir parçası olan yeteneğini bilgiyle kuvvetlendiriyor.

Karakaşlı’nın resimlerinde, kalabalığın uyumu var. Anın yönlendirmesine izin veren sanatçı, kendiliğinden gelişen bu süreçten, çok figürlü ama karmaşık olmayan bir sonuç elde ediyor ve renkler, bu sonucun ayrılmaz bir parçası olarak kompozisyondaki yerini alıyor. Onun resimlerinde renk ve figürün üstlendiği görev bununla da sınırlı değil. Karşılıklı bir faydalanmaya işaret eder şekilde; figürlerin zenginliği renklerin çeşitlenmesine fırsat veriyor. Ne kadar çok figür olursa o kadar çok renge alan açılıyor. Bu çoklu dünya, aslında, Karakaşlı’nın çocukluk arkadaşları. Şimdi bizi, onunla gelişen ama çocuk kalmaya devam kahramanlarla oynamaya davet ediyor. Bize kendi iç dünyasını açacak kadar cüretkar davranır.

Ressam Ferruh Karakaşlı 

Kariyeri, insan vücuduna en uygun, en doğru kıyafeti tasarlamakla şekillenen birinin fırçasından soyutlanmış ve deforme edilmiş bedenlerin çıkması ayrıca ilgi çekiyor. Bedenleri sarıp sarmalayarak geçen uzun yıllar içinde, figüre bu kadar yakın ve hakim olmasına rağmen yarattığı yeni biçimler sanatçı Karakaşlı ile modacı Karakaşlı’nın ayrıldığı noktayı da gösteriyor. Bu iki kimlik, kol kola olsa da, biri diğerinin gölgesinde kalamayacak kadar güçlü ve karakterli.

Yılların birikimi, yaratıcı zihinle birleşince sanatçının eserleri "bir paket halinde” sunmak istediği güzellik ve mutluluğun birer parçası haline geliyor. Sıradanlıktan uzak kalıp yaratıcılığa yaklaşmayı tercih eden Ferruh Karakaşlı, sanat camiası içerisinde önemli bir yer edinmeye de çoktan hazır olduğunu gösteriyor.

Yazan: Zeynep Dikmen

Ferruh Karakaşlı Stories to Minelle
Fiyat Sorunuz
Ferruh Karakaşlı Cigar Lovers World
27,000 ₺+KDV
Ferruh Karakaşlı Dreamers
Dreamers
70x50 cm
27,000 ₺+KDV
Ferruh Karakaşlı Crying Blue Rain
27,000 ₺+KDV
Ferruh Karakaşlı Perilous Walk
27,000 ₺+KDV
Ferruh Karakaşlı Mediator
Mediator
79x50 cm
27,000 ₺+KDV
Ferruh Karakaşlı Transformation 001
27,000 ₺+KDV
Ferruh Karakaşlı Pink Lallaby
Pink Lallaby
70x50 cm
31,000 ₺+KDV
Ferruh Karakaşlı Moody Blues
Moody Blues
70x70 cm
40,000 ₺+KDV
Ferruh Karakaşlı Fkman 2
Fkman 2
98x77 cm
40,000 ₺+KDV
Ferruh Karakaşlı Child’s dream
Child’s dream
80,5x80,5 cm
45,000 ₺+KDV
Ferruh Karakaşlı Here I Am
Here I Am
71x71 cm
45,000 ₺+KDV
Ferruh Karakaşlı Minel’s Wonderworld
50,000 ₺+KDV
Ferruh Karakaşlı Mosaic
Mosaic
90x80 cm
54,000 ₺+KDV
Ferruh Karakaşlı Curious Dogs
Curious Dogs
70x100 cm
55,000 ₺+KDV
Ferruh Karakaşlı Visitors to Fairytale
60,000 ₺+KDV
Ferruh Karakaşlı Euphoria
Euphoria
100x100 cm
60,000 ₺+KDV
Ferruh Karakaşlı Four Truths
Four Truths
100x80 cm
65,000 ₺+KDV
Ferruh Karakaşlı Mobilization With Jude
65,000 ₺+KDV
Toplam: 30 - Gösterilen sonuçlar: 1 - 20 arası, Sayfa:
1